Klient
Van Rossum Raadgevende Ingenieurs
Kraj
Holandia
Rok
2018
Program
SCIA Engineer

PONTSTEIGER, NOWY PUNKT ORIENTACYJNY AMSTERDAMU

Pontsteiger to imponujący budynek w Houthaven, nowo wybudowanej dzielnicy Amsterdamu, gdzie historia rozwija się dzięki twórczym inicjatywom.

Zaprojektowany przez Van Rossuma Raadgevende Ingenieurs, Pontsteiger jest integralną częścią przekształcania Houthaven w inspirującą dzielnicę Amsterdamu, o powierzchni około 5 000 m2. Houthaven w dosłownym tłumaczeniu oznacza „przystań dla drewna”, gdzie sto lat temu statki towarowe rozładowywały dostarczane drogą wodną drewno.

Dzisiaj ten nieużywany port ustępuje miejsca nowej zielonej dzielnicy mieszkalnej ciągnącej się wzdłuż rzeki IJ.

Obszar ten obejmuje około 2 500 domów, 70 łodzi mieszkalnych, biurowce i wiele innych obiektów, takich jak szkoły, kawiarnie, restauracje itp.

ZŁOŻONOŚĆ DZIEWIĘĆDZIESIĘCIO METROWEGO BUDYNKU

Ten złożony projekt, obejmujący budowę „mostu” zawieszonego pomiędzy dwiema wieżami o wysokości 90 m, zbudowany jest na brzegu rzeki IJ w Amsterdamie. Po wygaśnięciu umowy architekt zwrócił się do Van Rossuma z prośbą o dalszy rozwój projektu.

Budynek składa się z części niskiej i wysokiej. Część wieżowa została wykonana z prefabrykowanych ścian wewnętrznych i prefabrykowanej ściany zewnętrznej. Umożliwiło to budowę jednej kondygnacji na tydzień. Most między wieżami składa się ze stalowych wiązarów kratownicowych i zabezpiecza wtórną strukturę nośną. Kratownice są skonstruowane w taki sposób, że każdy legar można wyeliminować, nie powodując awarii reszty konstrukcji. Aby zapobiec zgnieceniu kratownic między wieżami, zaprojektowano doskonały system zawieszenia.

OSIĄGANIE WŁAŚCIWEGO PROJEKTU I DOKŁADNE OBLICZANIE Z SCIA ENGINEER

W fazie przygotowania projektu, SCIA Engineer pozwolił szybko ocenić różne warianty projektu strukturalnego. Już po kilku tygodniach uwzględniono różne systemy stateczności, co pozwoliło osiągnąć optymalną kombinację ścian wewnętrznych i fasad. W końcowej fazie określono siły wewnętrzne wszystkich elementów konstrukcyjnych w SCIA Engineer. Obliczenia te zostały wykorzystane zarówno przez Van Rossum Raadgevende Ingenieurs, jako głównych konstruktorów konstrukcyjnych do projektowania elementów, jak i przez podwykonawców do obliczania ich poszczególnych elementów.

Projekt Pontsteiger został nominowany w kategorii „Budynki” w konkursie użytkowników SCIA 2017.